Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Drawsko Pomorskie zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, jak po sznurku wchodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Tylko… po co?

Palarnia Kawy Ińsko

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo przyjmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób brała ją zbyt dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa stała się ciekawsza i traciła swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały pomysł powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy ruszały się prostym do przewidzenia torem – wstęp do niej stanowił coraz popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez to spożycie kawy coraz wyższe. Zmiany z wiadomych powodów nastąpiły w terminie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, by w toku drugiego światowego konfliktu stawać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back wystąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe wpadło w sposób prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły pracować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najlepsze opinie były szmuglowane i wydawane spod lady lub brane w Pewexie, miały też jedną spośród najbardziej docenianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we ostatniej Polsce

W sezonach współczesnych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście istnieją gatunki kawy kilka lub bardziej cenione, a prawdziwi kawosze trzymają nie tylko nasze bliskie marki, ale też techniki parzenia. Ekspertami w niniejszej dyscyplinie są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy wtedy nie tylko zawód, jednak często też sztuka jedyna w sobie. Zawsze we naturalnej kuchni musimy radzić sobie sami, i każdy spośród nas wydaje to mało inaczej.

Palarnia Kawy Ińsko

Jak parzą kawę Polacy?

W najprostszym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni odkładają na efekty najlepsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź też rozpuszczalna jest dawana tak toż, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w formie cukru i mleka. Co dużo delikatne osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, tylko nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Ińsko

Większy stopień wprowadzenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce komponuje się na naturalnej kuchence, nie jest ostatnie danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój przygotowany w kawiarce jest naprawdę dobry w smaku.

Palarnia Kawy Ińsko

Jednak wybór najdoskonalszym sposobem parzenia kawy, na który coraz częściej przyjmują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały już zresztą popularne i w sezonach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od pozostałej pory dobrze się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Ińsko

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobu, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na żywo wrzątkiem z czajnika. Z zmian w rywalizacji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a także zdecydowanie większymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one wyłącznie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie posiada także dużego koszcie dla małego Polaka, natomiast inwestycja w pewny ekspres do kawy zwróci się w struktur codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Ińsko

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments